Eveniment ACCA - octombrie 2016

Pe 24 şi 25 octombrie 2016 biroul local al ACCA (pentru Europa de Sud-Est) a sarbatorit 10 ani de activitate, ocazie cu care a organizat diferite evenimente. ACCA este un important organism internaţional al profesiei contabile, cu peste 180.000 de membri la nivel global. Facultatea CIG are două programe de studii acreditate de către ACCA (licenţă şi masterul Business Accounting). Pe data de 24 octombrie 2016 a avut loc conferinţa aniversară Viitorul profesiei contabile, la care au participat peste 200 de reprezentanţi ai organismelor profesionale şi membri ACCA. La eveniment au participat şi profesori din cadrul facultăţii noastre.

Pe 25 octombrie 2016 o delegaţie a ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) a vizitat Academia de Studii Economice din Bucureşti. Reprezentanţii de la conducerea de vârf a ACCA (domnul Stephen Heathcote, Director Executiv Dezvoltare – ACCA , împreună cu alţi doi membri ai echipei executivului internaţional al ACCA şi doamna Andreia Stanciu – Director ACCA South Eastern Europe şi membru al Consiliului Consultativ al ASE şi al facultăţii CIG) au avut o discuţie cu conducerea ASE (reprezentată la întâlnire de domnul prof. univ. dr. Marius Profiroiu, prorector, domnul prof. univ. dr. Pavel Năstase, preşedintele Senatului, doamna prof. univ. dr. Nadia Albu, prodecan al facultăţii CIG şi domnul prof. univ. dr. Cătălin Albu, responsabilul programului de master acreditat ACCA).

De asemenea, de la ora 15.00 a fost organizat un eveniment pentru studenţi.

De la ora 18.00 a avut loc întâlnirea Alumni ai programului de master Business Accounting (acreditat ACCA).